Святые мученики Евстратий, Авксентий, Евгений, Мардарий и Орест

Сегодня, в Неделю 27-ю по Пятидесятнице, в храме святой княгини Ольги в Останкино была совершена Божественная Литургия, на который присутствовало около 50 человек. В этот день мы празднуем память святых мучеников Евстратия, Авксентия, Евгения, Мардария и Ореста; святой Мардарий – автор молитвы, которую мы слышим каждый день за утренним богослужением.

Святые мученики пострадали в Армении в самый разгар гонений на христиан, во период правления императора Диоклитиана (284-305).

Мученик Авксентий

Был пресвитером Аравийской Церкви и одним из первых христиан, принявших тогда мучения.

Святой Евстратий

Градоправитель Саталиона, благородный военачальник и тайный христианин, который, видя непоколебимость христиан, решился на открытое исповедание веры, за что был подвергнут пыткам. После жестоких мучений его сожгли, а святого Авксентия обезглавили.

Мученик Мардарий

Видя мученическую кончину святых, мученик Мардарий, который был из простого народа, тоже исповедал свою веру во Христа и был повешен вниз головой.

Молитва святого мученика Мардария, которую он произнес перед своей кончиной, читается в самом конце третьего часа:

Владыко Боже Отче Вседержителю, Господи Сыне Единородный Иисусе Христе, и Святый Душе, Едино Божество, Едина Сила, помилуй мя, грешнаго, и имиже веси судьбами, спаси мя, недостойнаго раба Твоего, яко благословен еси во веки веков, аминь.

Мученик Евгений

Ему за исповедание веры вырвали язык, отрубили руки и ноги и отсекли голову мечом.

Святой Орест

Молодой воин, святой Орест исповедал веру во Христа, и за это был приговорен к сожжению на раскаленном железном ложе, куда он взошел, укрепляемый молитвой святого Евстратия.

Предсмертная молитва святого Евстратия также известна и читается на субботней полунощнице:

Велича́я велича́ю Тя Го́споди, я́ко призре́л еси́ на смире́ние мое́, и не́си мене́ затвори́л в рука́х вра́жиих, но спасл еси́ от нужд ду́шу мою́. И ны́не Влады́ко, да покры́ет мя рука́ Твоя́, и да прии́дет на мя ми́лость Твоя́, я́ко смяте́ся душа́ моя́, и боле́зненна есть во исхожде́нии свое́м, от окая́ннаго моего́ и скве́рнаго телесе́ сего́. Да не когда́ лука́вый сопоста́та сове́т сря́щет, и препне́т ю́ во тме, за неве́домыя и ве́домыя в житии́ сем бы́вшия ми грехи́. Ми́лостив бу́ди ми, Влады́ко, и да не у́зрит душа́ моя́ мра́чнаго взо́ра лука́вых де́монов, но да прии́мут ю́ Ангели Твои́ све́тлии и пресве́тлии. Даждь сла́ву и́мени Твоему́ свято́му, и Твое́ю си́лою возведи́ мя на Боже́ственное Твое́ суди́ще, внегда́ суди́тися ми, да не прии́мет мя рука́ кня́зя мiра сего́, е́же исто́ргнути мя, гре́шника, во глубину́ а́дову, но предста́ни ми, и бу́ди ми Спас и Засту́пник. Теле́сныя бо и сия́ муче́ния, весе́лия суть рабо́м Твои́м. Поми́луй, Го́споди, оскверни́вшуюся страстьми́ жития́ сего́ ду́шу мою́: и чи́сту ю́ покая́нием и испове́данием приими́, я́ко благослове́н еси́ во ве́ки веко́в, ами́нь.